Tam, kde lezou housenky až do zobáku

Většina zvířat, žijících ve volné přírodě, musí svádět den co den svůj boj o potravu a tím i přežití.U takového lva nebo tygra je to docela přirozené a nikdo se tomu nediví. Ale co taková housenka?

housenky

o   Také si musí svůj lupínek vybojovat?
o   Nebo se prostě někde na stromě „nacvakne“ a usne, aby se připravila na svou metamorfózu, a tak se posunula do další fáze svého života?
Tak trochu od obojího kousek. Ne, že by musela s ostatními housenkami svádět tuhý boj na život a na smrt, ale při její cestě za potravou jí může jít také o život.

Nebezpečná cesta za potravou

Vědci zkoumali život housenek a v jedné studii se zaměřili na ty housenky, které vegetovali na stromě, který se jmenuje střemcha pozdní. Je to strom z rodu slivoní, který u nás neroste. U nás roste také jeden druh tohoto stromu. Je to slivoň obecná.

hmyz

·         Housenky nějakým způsobem zjistily, že listy, které rostou na vršku stromu, jsou daleko šťavnatější a výživnější.
·         Proto se rozhodly putovat až do vršku, aby se lépe a kvalitněji najedly.
·        Jejich touha za lepším soustem je ale velice nebezpečná.
–         Ptáci, kteří v této oblasti žijí, si této situace všimli a začali z ní těžit.
–         Zjistili, které stromy jsou u housenek v kurzu a na ty si posedali.
–         A pak už stačilo jen počkat, až jim potrava připutuje až pod zobák.

I housenka může mít své dilema

Housenky mají tedy na výběr dvě možnosti.

a)     Buď zůstanou dole a budou v relativním bezpečí.
b)    Anebo se vydají do vršku stromu a vystaví se velikému nebezpečí.

pták

Je to u nich v podstatě otázka života a smrti.Pokud zůstanou dole, budou slabé a neduživé. A to se jistě odrazí na jejich další životní etapě. Jestliže seberou odvahu a půjdou nahoru, dobře se najedí a snáze přežijí. Ovšem, pokud se naučí nějak chytře se čekajícím ptákům vyhnout. Aby nešly na jistou smrt. Snad jim příroda vnukne nějaké řešení.

Tam, kde lezou housenky až do zobáku
3.7 (74.29%)7