Šup tam s ním

Solární energie, jako jedna z obnovitelných zdrojů, je dozajista jednou z mnoha cest, kterými se lidstvo může do budoucna ubírat, hlavně, pokud bude trend stále teplejších let a slunečnějších zim pokračovat. Je tu však menší problém – výroba solárních panelů, baterií apod. ve svých začátcích nebyla kdoví jak šetrná ku přírodě, kterou si vytyčila chránit, a tito staříčci nyní dosluhují a za pár let vznikne otázka, kam se všemi těmi starými panely?
3d postavička 

Do lesa nebo na skládku?

Samozřejmě, první věc, kterou mnohé napadne, jakmile je konfrontuje cena likvidace takových starých panelů = nejjednodušší bude je hodit do lesa. Tradiční řešení líných lidí zdá se být naprosto přijatelné, neboť cena likvidace možná, podle nejnovějších průzkumů, přesáhne i výrobní cenu těchto panelů. A byť máme technologii na zpracování takovéhoto „odpadu“ vyřešenou, mnozí majitelé nejspíše nebudou dostatečně ochotni do šetrného zbavení se investovat.

Samozřejmě stát může zakročit, případně Evropská unie, a může nabídnout finanční pomoc těm, kteří se pro ekologickou likvidaci rozhodnout, což je asi nejlepší řešení. Je tu však také ten fakt, že mnohým se nebude líbit, proč by měli ze svých peněz platit lidem, kteří „žili na dotacích“ ještě i tohle.