
Dospělí už si s čištěním uší poradí zajisté snáze než děti. Názory odborníků se zde ale také různí. Podle některých si vatovými tyčinkami zasunujeme maz jen hlouběji do uší a vytváří se nám tam pak takzvaný mazový špunt, díky kterému přestáváme slyšet nebo může dojít i k nějakému zánětu. Jako dítě jsem zažila situace, kdy můj otec lékař svým známým doma nad vanou vyplachoval uši obrovskou kovovou stříkačkou, aby z nich právě takový špunt dostal. Není to pěkný pohled, ani nic příjemného pro pacienta.
I tak ale patřím k těm, kdo vatové ušní tampony pravidelně používají.

Většinou právě po koupeli, abych odstranila nejen nečistoty, ale i vodu z uší. Špinavé uši, ať už zvenku nebo zevnitř, jsou opravdu k nekoukání. Co se kvality ušních tyčinek týče, je třeba si postupným odzkoušením vybrat značku, která vám sedne. Ceny nejsou nikterak závratné, ale u některých značek můžete zjistit, že je vaty na tyčince namotáno málo a škrábe vás v uších nebo že na tyčince nedrží a často se z ní svléká. Některé tyčinky jsou také z velmi křehkého plastu a lámou se nebo se deformují v ruce. Proto je lepší si pár korun připlatit a dopřát si raději větší pohodlí.
Úkon čištění provádějte nejlépe někde v ústraní, je to poměrně intimní záležitost, které nemusí přihlížet široké okolí. A určitě to nedělejte prsty.